Lipoprotein(a) krajše zapišemo kot Lp(a), izgovorimo pa »Lipoprotein mali a«.
1. Kaj je Lp(a)?
Lp(a) je lipoprotein, podoben LDL (slabi holesterol), na katerega je vezana beljakovina, imenovana apolipoprotein(a). Za LDL delce že dolgo vemo, da so vzročno povezani z nastankom ateroskleroze, ker spodbujajo vnetje in kopičenje holesterola v žilni steni. Vlogo Lp(a) v razvoju srčno-žilnih bolezni pa pospešeno spoznavamo zadnja leta, čeprav ga je že pred več kot 50 leti odkril danski znanstvenik Berg.
2. Zakaj je Lp(a) pomemben?
Lp(a) je prepoznan kot neodvisen dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Tveganje za srčno-žilne zaplete narašča zvezno s koncentracijo Lp(a) v krvni plazmi, pri čemer pa je absolutno tveganje močno odvisno od vseh znanih dejavnikov tveganja, kot so starost, spol, krvni tlak, raven LDL-holesterola, kajenje ali sladkorna bolezen. Povišan Lp(a) je dejavnik tveganja in ne bolezen. Kljub temu ga je dobro zaznati čim prej, da bi zmanjšali tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja. Evropsko združenje za aterosklerozo (EAS) je leta 2022 priporočilo določitev vrednosti Lp(a) vsaj enkrat v življenju pri vsakem posamezniku.
Leta 2022 smo tako članom Koronarnega klubu Ljubljana omogočili meritev Lp(a) v sklopu projekta »Obvladovanje ravni krvnih maščob v procesu vseživljenjske rehabilitacije koronarnih bolnikov«.
3. Kako pogost je povišan Lp(a)?
Povišano raven Lp(a) ima 20 % do 25 % prebivalstva. Raven Lp(a) v krvi je med 80-90% genetsko pogojena in nanjo z življenjskim slogom ne moremo znatno vplivati. Ker gre pretežno za genetsko lipidno motnjo, je pomembno, da si vsak posameznik vsaj enkrat v življenju izmeri Lp(a).
4. Kakšne so vrednosti povišanega Lp(a)?
Povišana raven Lp(a) je splošno opredeljena kot višja od 50 mg/dL (500 mg/L) ali 120 nmol/L. Odvisno od laboratorija se lahko uporablja ena ali druga merska enota za analizo Lp(a).
5. Kako se meri Lp(a)?
Meritev Lp(a) je preprost postopek. Zdravstveni delavec vzame vzorec krvi iz vene na roki. Za meritev ni potrebno biti tešč.
6. Ali s prehrano in telesno vadbo lahko vplivamo na raven Lp(a)?
Prehrana in telesna vadba le omejeno vplivata na raven Lp(a), sta pa ključni za zmanjšanje drugih dejavnikov tveganja za bolezni srca in ožilja.
7. Ali imajo vsi ljudje z visoko vrednostjo Lp(a) visoko tveganje za bolezni srca?
Ne. Skupno tveganje za srčno-žilne bolezni je odvisno od vseh dejavnikov tveganja skupaj. Če ima oseba visoko raven Lp(a), zaenkrat pomeni, da je potrebno še dodatno poskrbeti za ureditev ostalih dejavnikov tveganja (prenehanje kajenja, zdrava prehrana, telesna vadba, zdravljenje povišanega krvnega tlaka, motene presnove krvnih maščob in sladkorne bolezni).
8. Kaj naj naredim pri povišanem Lp(a)?
Pomembno je, da se o svojih vrednostih posvetujete z zdravnikom. Vsekakor je koristno čim bolje obvladovati klasične dejavnike tveganja kot so krvni tlak, raven LDL-holesterola, abstinenca kajenja ter dobro zdravljenje morebitne sladkorne bolezni. V naslednjih letih pričakujemo več novih zdravil za zniževanje Lp(a).
Pripravili člani strokovnega sveta KKL
Objavo članka je omogočilo podjetje Novartis.